V minulém článku jste se mohli dočíst, kde ostrov Kos leží a informace o městech Marmari a Kardamena. V tomto navštívíme hlavní město Kos. A protože se nacházíme na ostrově od starověku neodmyslitelně spjatém s lékařským uměním, jenž je zároveň rodištěm "otce lékařství" Hippokrata, nebude chybět ani nejznámější antická památka Asklépion někdy také Asklepieíon.
Hlavní město Kos



Většinu těchto pamětihodností si můžete prohlédnout také zdarma a vzhledem k tomu, že jsou stranou hlavních turistických tříd, najdete tu i nečekaný klid. Připravte se však na to, že prakticky nikdy se vám nepoštěstí navštívit všechny vybrané cíle, část jich bývá i v letních měsících v rekonstrukci. Ani tak ale nebudete Kosem ošizeni. Pokud se rádi jen tak touláte, zcela jistě narazíte na místa, kde na vás dýchne duch dob dávno minulých. Průvodkyní jsme byli informováni, že většina nových staveb ve svých základech ukrývá pozůstatky historických budov. Řada z nich dříve nelegálně zmizela pod vrstvami betonu. To je prý jediný zaručený způsob, jak zde něco dostavět včas a bez boje s archeology. I výše uvedené archeologické lokality byly léta schované pod nánosy nového osídlení. Ve 20. století však Kos postihlo několik zemětřesení, která řadu budov poničila natolik, že musely být odstraněny a odkryly se tak po léta skryté poklady antické architektury.
Chcete-li se v Kosu najíst, většinu restaurací najdete právě u přístavu, další jsou pak v blízkém okolí nové Agory. Bohužel ve valné většině stravovacích zařízení tradiční (zdravou) řeckou kuchyni neochutnáte. Pokud nemáte rádi hranolky a maso obohacené větším než malým množstvím oleje, pak podnik vybírejte opravdu pečlivě.
Novodobá Agora - obchod s mnoha druhy suvenýrů, je oblíbeným cílem turistů z celého světa a nachází se na náměstí Svobody (Platía Eleftherías). Najdete zde širokou nabídku koření, olivového oleje, ovoce a zeleniny, oříšků, alkoholu i medů, a řadu dekorativních předmětů z keramiky, dřeva, látky či kovu. Posedíte-li v jedné z okolních kaváren, můžete se kochat pohledem na 300 let starou Defterdarovu mešitu s minaretem, na stylově odpovídající kašnu, či na Archeologické muzeum, které je stejně jako Agora dokladem italského vlivu. Italové ostrov ovládali i ve 20. století.
Asklépion

Díky víře v uzdravení bylo toto místo hojně navštěvováno. Jednalo se v podstatě o chrám boha Asklépia, který byl doplněn lázněmi, lékařskou školou a dalšími užitkovými budovami. V okolí se rozprostíral posvátný Apollónův les, jenž se obyvatelé ostrova zavázali chránit. Z tohoto důvodu údajně byly na Kosu zachovány cypřiše. Symbolem kultu, jehož nejznámějším představitelem je Hippokratés, který se zde narodil zhruba v 5. století př. n. l., byl had. Had omotaný kolem Asklépiovy hole je dodnes symbolem lékařů a stejně důležitá je pro moderní medicínu i tzv. Hippokratova přísaha, tj. etická pravidla, která se zavazují ctít všichni absolventi lékařských fakult.
Pokud se tuto památku rozhodnete navštívit v létě, vězte, že vás čeká neúprosně sálající slunce, takže pokrývka hlavy je naprostou nezbytností:). Areál neposkytuje téměř žádný stín, proto bych jej příliš nedoporučovala rodinám s dětmi.
Komentáře
Okomentovat